iPhone 13 Pro a 13 Pro Max se 120 Hz obrazovkou

iPhoneSpolečnost Apple se u nejnovějších iPhonů drží stejné strategie nabídky jako v loňském roce. K dispozici budou čtyři modely smartphonů ve dvou výrazně odlišných konfiguracích: základní a Pro. 13. generace je opět: iPhone 13 a 13 Mini a iPhone 13 Pro a 13 Pro Max. Tři různé úhlopříčky. Vlajková řada toho nabízí mnohem více než základní duo.

iPhone 13 Pro se 120Hz OLED displejem

Společnost Apple ráda udává trendy u nových zařízení, ale některá řešení často zavádí mnohem později než konkurence. To je mimo jiné případ obnovovací frekvence obrazovky. 120 Hz u Androidů se pomalu stává standardem, zatímco u iPhonů efekty ProMotion teprve debutují. Adaptivní obrazovka upraví obnovovací frekvenci podle obsahu. U obrázků klesne na 10 Hz, zatímco u dynamičtějšího obsahu vyskočí na více snímků za sekundu.

Když už jsme u obrazovky, uvedeme i její další parametry. Panely Super Retina XDR jsou jako obvykle stále jasnější. OLED mají jas 1000 nitů, takže by měly být na slunečním světle jasné. Podařilo se jim zvýšit čitelnost o 25 % (tj. jas). Řada Pro byla opět rozdělena na úhlopříčky 6,1 nebo 6,7 palce (Max). Samozřejmě s ochranou iPhone Ceramic Shield a vodotěsností IP68. iPhony 13 Pro a 13 Pro Max mají o něco menší výřezy, takže celá rodina nové generace má v horní části telefonu o něco více prostoru pro obsah.

1 TB datového úložiště

Úniky naznačily, že nové iPhony v nejvyšší konfiguraci mohou dostat možnost až terabitového datového prostoru. Stejně jako základní dva modely, i Pro začíná na 128 GB, takže v základu je k dispozici hned dvakrát více místa. Na palubě je také nový čip A15 Bionic s pěti jádry (5 nm litografie). Telefony poběží ještě rychleji, ale největší výhody procesoru oceníte při práci s fotoaparáty, kterým se budeme věnovat níže.

Ještě bychom se měli zastavil u celkového designu iPhonu 13 Pro. Stylizace zůstala zachována. Mezi novou a starší generací není velký rozdíl. Při zachování podobných rozměrů se zřejmě podařilo zvětšit baterii, protože smartphony mají vydržet déle než modely z roku 2021. O 1,5 a 2,5 hodiny. Pokud to není způsobeno systémem iOS 15 ? O změnách v nabíjení se nikdo nezmínil, takže pravděpodobně půjde o MagSafe s 15W nebo Lightning s 20W. Také 5G má být podporováno ve větší míře po celém světě. Do palety povrchových úprav přibyla varianta Sierra Blue neboli světle modrá.

Sada fotografií pro iPhone 13 Pro

Nejvíce času bychom měli věnoval fotografické sadě iPhonu 13 Pro. Apple opět zvýšil výkon snímače, ale v určitých oblastech. Každá kamera podporuje noční režim (až 92% zlepšení v obtížných světelných podmínkách). V aplikaci fotoaparátu získáme několik předvoleb v rámci nových fotografických stylů. Nejpůsobivější však bude možnost nahrávat videa s efektem Cinematic Mode. Umožní vám plynule měnit zaměření snímků. Dostaneme filmová řešení přímo z naší kapsy. Čip A15 umožní také podporu formátu ProRes. Budeme nahrávat ve formátu 4K/60 snímků za sekundu s Dolby Vision a HDR.

Ještě bychom dodali, že širokoúhlý snímač s 1,9mikronovými pixely je největší, jaký byl kdy v iPhonu použit. Získá 2,2× více světla než loňský modul s 1,7mikronovými pixely. Modul předního snímače je shodný s celou řadou iPhone 13, tedy 12 mega s technologií TrueDepth a biometrickým snímačem pro odemykání obličejem.

Ceny iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max

Jako obvykle je to dosti drahé. Cena nejlepších smartphonů Apple je minimálně 28 tisíc korun, cena Maxů začíná na 32 tisících korun. Jedná se o iPhony se základní kapacitou 128 GB, ale existují ještě varianty s kapacitou 256, 512 a 1 TB, takže se na cenu těchto variant raději ani nedívejte. Vylepšení se týkají výkonu, fotoaparátů, o 20 % menšího výřezu, obnovovací frekvence displeje a výdrže baterie na jedno nabití. Žádná revoluce. K dispozici budou také novinky iOS 15, které se však budou týkat i starších telefonů Apple.
Nahoru - Na začátek